styl życia

Już nigdy nie powiesz, że nie masz czasu

Nie ma chyba osoby, która nie narzekałaby na brak czasu i na niemożność pogodzenia wszystkich obowiązków, którym chciałoby się sprostać. Każdego dnia musimy dokonywać selekcji, z czym rozprawimy się od razu, a co może poczekać.

Czas kontra rzeczywistość

Niestety często jest tak, że obowiązków, które odwlekamy na później jest znacznie więcej, niż czynności zrealizowanych. Nic dziwnego, że z tyłu głowy coś nas uwiera, a wewnętrzny głos podstępnie szepce, znowu nie dałaś rady, wpędzając nas w poczucie winy i zakłopotanie. Jednak zmęczenie i natłok codziennych obowiązków najczęściej nie dają innego wyboru, jak tylko przełożyć coś na potem, kiedyś… nigdy???

zyskac-wiecej-czasu

Ale nie oszukujmy się… ile razy zrezygnowaliście z czegoś, co obiecywaliście sobie (i innym), że w końcu dzisiaj zrobicie tylko dlatego, że w telewizji leciał akurat wasz ulubiony serial, a sofa była wtedy tak wygodna, że aż żal było ją opuścić. Ba! Nagle nabierała właściwości magnesu i przyciągała Was czule, a wy nie mogliście się od niej oderwać;) Niestety czas leciał i kiedy ponownie osiągaliście kontakt z rzeczywistością, było już za późno, żeby zrobić odkładany od trzech tygodni porządek w szafie lub zacząć się uczyć na kolokwium, albo zebrać materiał do pracy pisemnej. Życie… i ciągle ten brak czasu…

Czas robi swoje. A ty człowieku?

Stanisław Jerzy Lec

Czy rzeczywiście mamy tak mało czasu czy to tylko nasze wrażenie?

Zaczęłam się nad tym zastanawiać przy okazji planowania tegorocznego urlopu. Szukając najlepszych dni na złapanie chwilowego oddechu i odpoczynek od pracy, po raz kolejny zdałam sobie sprawę, że jesteśmy więźniami systemu. Nie od nas zależy, ile tego wolnego będziemy mieć. Jedyne, co możemy, to wybrać, kiedy przyjdzie ten odpowiedni moment. W takich trudnych chwilach lepiej jest lubić swoją pracę – ja lubię, więc te wszystkie czarne myśli szybko zniknęły;)

zdobyc-czas

Postanowiłam, że policzę wszystkie dni wolne od pracy, to znaczy wszystkie dni świąteczne i weekendy. Zobaczcie, co mi z tego wyszło, a już nigdy nie powiecie, że nie macie czasu.

Styczeń – 10

Luty – 8

Marzec – 8

Kwiecień – 11

Maj – 10

Czerwiec – 9

Lipiec – 10

Sierpień – 9

Wrzesień – 9

Październik – 9

Listopad – 9

Grudzień – 12

W całym roku 2017 spośród 365 dni aż 114 dni będzie wolnych (część już za nami). Jeśli doliczyć do tego 26 dni urlopu wychodzi nam 140 dni!!! Uczniowie i studenci w tej sytuacji są jeszcze większymi farciarzami…;) Jak łatwo zauważyć 114 dni to więcej niż 1/3 roku. Czy w tej sytuacji, mając świadomość, że równo 1/3 roku (bez urlopu oczywiście) możecie poświęcić na wszystkie czynności z serii „w końcu to zrobię”, nadal będziecie w stanie powiedzieć, że nie macie czasu???

znalezc-czas

Myślę, że o wiele lepiej jest myśleć odwrotnie – najwyższa pora to zrobić i wziąć się do działania, bo szkoda, żeby czas uciekał niepostrzeżenie. Wyciskajcie więc z niego tyle, ile się da, realizując przy tym wszystkie postanowienia, plany i marzenia.

Początek roku najbardziej temu sprzyja, w końcu wszyscy mamy jeszcze tyle czasu!

I pamiętajcie – im szybciej uporamy się z tym, co zwykle długo odwlekamy, tym więcej czasu zostanie nam na spędzenie go, w taki sposób, jaki jest według nas najlepszy.

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę miłego poniedziałku 😉

Iwona

Reklamy

5 myśli na temat “Już nigdy nie powiesz, że nie masz czasu

  1. A to się zgraliśmy – napisałem taki skondensowany post o tym co sprawia, że czas przecieka nam między palcami. Z okazji ostatniego natłoku publikacyjnego, mój ukaże się jutro (25.01) ok. godziny 10:00 – zachęcam i zapraszam – powinno być dobre uzupełnienie Twojego postu 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s