styl życia

Szczęście płynące z istnienia

Wiele osób pytanych o to, o czym marzą odpowiada, że chcą by szczęśliwi. Pytanie tylko, czym jest szczęście, jak je zdefiniować. Z pewnością, dla każdego oznacza coś innego.

Dla jednych jest bogactwem, dla innych robieniem kariery, jeszcze innych bliskością osób, które się kocha. Znajdą się tacy, którzy stwierdzą, że prawdziwe szczęście da im możliwość nieustannego podróżowania.

Pytanie tylko, jak być szczęśliwym nie mogąc zbudować oszołamiającej kariery, nie mając milionów na koncie, nie mogąc liczyć na bliskość tych najbliższych i w końcu nie mogąc podróżować przez 365 dni w roku. Czy z tego powodu pozostaje wpaść w czarną rozpacz? Załamać się i nie mieć chęci do życia? Nic z tych rzeczy.

szczescie-plynace-z-istnienia

Najnowszy trend  – hygge – pochodzący z Danii podpowiada, że szczęście dadzą nam świece, przytulna atmosfera, mięciutkie koce i ciepły napój popijany w domowym zaciszu. To oczywiście totalny skrót myślowy i zawarcie w kilku słowach głównego przesłania duńskiej mody na przytulność dającą szczęście.

szczescie-plynace-z-istnienia

Musimy sobie jednak uświadomić, że jeżeli nie będziemy szczęśliwi sami z sobą oraz z myślami, które wypełniają nasz umysł, to żadna moda nie wpłynie na poziom odczuwanej przez nas szczęśliwości. Nie pomogą świece, wełniane, grube i ciepłe koce ani piękne porcelanowe filiżanki. Trend na przytulność wydrze podstępnie pieniądze z naszych portfeli, a chwilowe szczęście minie błyskawicznie po zakończonym shoppingu, w najlepszym wypadku po kwadransie cieszenia się płomieniami świec i ciepłą herbatką w ręce.

miec-mniej

To wszystko ładnie wygląda, ale nie zapominajmy, że to tylko dodatki, ktore owszem poprawią nam nastrój, szczególnie zimą, ale nie przyniosą długotrwałego efektu, a już na pewno prawdziwego szczęścia.

A ono, to szczęście, o którym wszyscy marzą i od stuleci gloryfikują, czasem oczywiście je odczuwając, może być czymś osiągalnym i to każdego dnia, nie tylko kilka razy w życiu. Wszystko zależy od nas samych i od tego czy zejdziemy na ziemię i przestaniemy się karmić tym, co serwują nam kolorowe magazyny, które mają swoją definicję szczęścia.

Szczęście często zamyka się między innymi w ramach jednego z licznych obrazów, na który składają się: piękna kobieta, jacht, wspaniała biżuteria, perfekcyjna pogoda, przystojny mężczyzna u boku, modne stroje odpowiednie do „jachtowej” sytuacji.

Jeżeli odsuniemy na bok tego typu schematy i zaczniemy cieszyć się tym, że po prostu jesteśmy, że otacza nas piękny świat, że na wyciagnięcie ręki mamy piękną przyrodę, która każdego miesiąca karmi nas nowymi barwami i inspiracjami, to bardzo szybko możemy się przekonać, że szczęście, o którym do tej pory myśleliśmy, że jest nieosiągalne, tak naprawdę jest na wyciągnięcie naszej ręki.

miec-mniej

Możemy z niego czerpać do woli. Warunkiem jest jednak czystość umysłu, nie obracanie się na to co było, nie martwienie się o to, co będzie, tylko radość płynąca z chwili, która trwa, bo nigdy nie wiemy, ile tych chwil zostało dla nas zapisanych. Realizujmy więc marzenia i bądźmy szczęśliwi – tego sobie i Wam życzę 😉

I zrobił się znowu taki okołonoworoczny wpis, ale tym razem chciałam napisać o czymś innym niż o kupowaniu i o nadmiarze ciuchów w szafie. Mam nadzieję, że będzie to w pewnym sensie inspiracja. Minimalistyczna właśnie, bo tak naprawdę do szczęścia niewiele potrzeba…

Życzę Wam miłego wieczoru i udanego tygodnia!

Iwona

Reklamy

4 myśli na temat “Szczęście płynące z istnienia

  1. Przyznam (i pewnie się ze mną zgodzisz 😉 ), że takich postów są setki, może nawet tysiące. Polskich postów, bo nawet nie sięgam w tym momencie dalej. Ale ze wszystkich czytanych Twój mnie właśnie… przekonuje. Fajnie, od serca, rozumiem. Dzięki! Pisz dalej, bo to bezpretensjonalne jest, BRAWO!

    Polubienie

      1. Blogi jak Twój są w mniejszości. Dużo natomiast dość łatwo uchwytnej retoryki spod znaku „ludzie są teraz”, „bo jako społeczeństwo to”, „kiedyś było, a teraz”. Bez przykładów, konkretów, po powierzchni. Teoria. Tym cenniejsze, że piszesz! 🙂

        Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s