styl życia

Jak nie kupować ?

Każdego dnia jesteśmy bombardowani reklamami, które wmawiają nam, że do osiągnięcia poczucia szczęścia brakuje nam jeszcze tych kilku rzeczy. Każdy producent sugeruje, że to właśnie tych, które produkuje on. Narażeni na ciągłe przekazy o charakterze reklamowym, także tam, gdzie się tego nie spodziewamy, stajemy się powolnymi zakładnikami konsumpcjonizmu.

Reklamy czają się wszędzie…

Nawet blogi pokazujące nam jak żyć, niestety również te propagujące ideę minimalizmu, skrzętnie działają na korzyść konsumpcjonizmu, a razem ze zmianą trybu życia, sprzedają nam chęć posiadania. Zachęcają do pozbywania się przedmiotów i rzeczy niepotrzebnych, ale jednocześnie budują potrzebę posiadania tych innych, lepszych, zgodnych z nowym stylem życia – organicznych, wegańskich, ekologicznych, o lepszym, prostszym dizajnie itp.

Ucieczka od konsumpcjonizmu

Jak się nie dać? Jak nie kupować? Pierwszy krok, jaki należy zrobić, to zadać sobie pytanie: Czy ja tego rzeczywiście potrzebuję? Czy będę ten przedmiot / produkt wykorzystywać na co dzień przez dłuższy okres niż kilka dni lub tygodni? Czy to tylko kolejna rzecz, której trzeba będzie poświęcić swój cenny czas? Wycierać ją z kurzu, przechowywać, chować i wyciągać, odkładać na miejsce lub zastanawiać się, gdzie się aktualnie znajduje, jeżeli nie wykonamy tej ostatniej czynności. Stąd, najważniejsze to zachować rozsądek i trzeźwy umysł, i po prostu nie dać się skusić. Przecież często, dopóki danego przedmiotu nie zobaczymy u innej osoby, nawet nie mamy pojęcia o jego istnieniu, a życie bez niego i tak płynęło swoim rytmem – i to powinno być dla Was najbardziej sugestywne.

Newsletterom mówimy NIE

Jeżeli wiecie, że jesteście nieodporni na reklamy, zrezygnujcie z newsletterów sieci odzieżowych, kosmetycznych itp. otrzymywanych na skrzynkę mailową. Niewinne kliknięcie w reklamę i nawet bardzo krótki rzut okiem na nowości danej firmy może wzbudzić w Was chęć posiadania i… zakupy, których później będziecie żałować. To samo tyczy się przeglądania katalogów, folderów i gazetek reklamowych. Jeżeli w danym momencie nie planujecie kupna czegoś konkretnego, po prostu zapomnijecie o ich istnieniu.

 

jak-nie-kupowac

 

Bez wycieczek, za to z listą

Unikajcie też wycieczek po marketach i galeriach handlowych z tak zwanych „nudów”, dla zabicia czasu lub pooglądania, co nowego znalazło się na półkach w danym dziale handlowym. Do sklepu wybierajcie się zawsze z dobrze przemyślaną i przygotowaną listą zakupów najlepiej raz w tygodniu. Odwiedzajcie tylko te regały, na których znajdują się produkty, których w danym momencie potrzebujecie. Znając siebie, mając swoje rytuały i ulubione smaki szybkie zakupy nie powinny Wam sprawić większych problemów. Nie róbcie zapasów! Chyba, że w promocji jest produkt, co do którego macie stu procentową pewność, że jego nadwyżka się nie zmarnuje i zużyjecie każdą jego ilość, jak na przykład ulubiona kawa;)

Dlaczego warto nie kupować?

Pierwszą z zalet niekupowania są pieniądze, które zostają w naszym portfelu. Jeżeli mamy długi (niespłacone karty kredytowe, raty, zaległości w płatnościach) powstrzymanie się od kupowania pozwala stopniowo wyjść na prostą. Jeśli długów nie mamy, zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na coś bardziej wartościowego, na przykład na wymarzoną wycieczkę czy kurs, który pozwoli nam rozwinąć wachlarz naszych kompetencji i nauczy nas czegoś nowego. Ponadto zyskujemy czas dla siebie i innych, bo nie tracimy go już w sklepach i przede wszystkim wolność, bo naszym życiem nie rządzi już hasło „muszę to mieć!”.

Jeżeli przychodzą Wam do głowy jeszcze jakieś spostrzeżenia, które pozwalają uniknąć niepotrzebnych zakupów, piszcie, chętnie o nich przeczytam.

Z pozdrowieniami,

Iwona

Reklamy

6 myśli na temat “Jak nie kupować ?

  1. U mnie zakupy wywołują często chęć na… kolejne zakupy. Bo coś widziałam, ale nie było na tyle pasujące, żeby to kupić. Czemu więc nie iść raz jeszcze i poszukać podobnego? Zazwyczaj taka wyprawa kończy się klapą, ale czas stracony już nie wróci.

    Polubienie

  2. Jeśli coś Ci się podoba najpierw załóż, że trzeba poszukać czy w Internecie nie ma tego samego taniej. Potem wejdź do sklepu dodaj tą rzecz do wózka i wstrzymaj się z płaceniem do następnego dnia, albo na dwa dni. Po takiej przerwie będziesz mogła na trzeźwo spojrzeć na produkt i ustalić czy na prawdę go potrzebujesz.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s